Miminko – ošetřování
Doporučení:
- Vyzvednout si rodný list a přihlásit miminko ke zdravotní pojišťovně
- Kontrolní vyšetření kyčlí je v 6 týdnech a ve 3 měsících věku
- Podávat Vigantol ev. Kanavit dle doporučení pediatra
Ošetřování:
- Pupeční jizvu či pahýl šetrně čistit lihem až do úplného zahojení. Fysiologicky se může vyskytnout malé krvácení z pupku, např.při odlučování strupu. Při větším krvácení, hnisavém výtoku, zápachu či zarudnutí kolem pupku kontaktujte lékaře
- Spaní je doporučeno zásadně na zádech. V prvních týdnech však je lepší nechávat spát miminko střídavě na jednom a druhém boku, zvláště pokud si miminko po jídle dobře neodříhne.
- Škytání a občasné kýchnutí či lehká bělavá sekrece z nosu jsou normální a jsou fysiologickou reakcí na nové vnější prostředí, na které si miminko zvyká.
- Koupat miminko není nutné každý den, celková koupel stačí po 2-3 dnech. Na koupání se miminko nemá budit. Není nutné do koupele přidávat přísady, po koupeli je nutné tělíčko vždy promazat např. slunečnicovým olejem ev. olupující se místa modrou Indulonou.
- Používání čistících ubrousků na hygienu zadečku je vhodné hlavně při cestování. Doma je nejlepší vždy umýt zadeček vodou, řádně osušit a ošetřit běžným dětským krémem. V případě zarudnutí použít např. Sudocrem či kontaktovat pediatra.
- Čištění uší je vhodné pouze pokud je vidět maz. Ten lze vytřít opatrným šroubovitým pohybem ven. Nikdy nevsunovat vatovou tyčinku do zevního zvukovodu!
- Nehtíky není nutné ihned ošetřovat. Pokud jsou však jejich hrany výrazně ostré lze je ve spánku lehce opilovat malým skleněným pilníkem. Prstíky i pilník musí být desinfikovány předem lihem.
- Nos nečistit ani zbytečně neodsávat, pouze v případě většího množství sekretu
- Genitál: U děvčátek ob den šetrně čistit rýhy mezi malými a velkými stydkými pysky; U chlapečků nepřetahovat předkožku;
- Procházky venku je nutné přizpůsobit počasí. Nejsou vhodné při teplotách -5°C, při velkém letním horku, silném větru či v prašném prostředí. S miminkem lze začít chodit na procházky třeba již 24 hodin po propuštění z porodnice, pokud je miminko donošené. U nedonošených miminek je lepší se poradit s pediatrem. Pobyt venku zpočátku půl hodiny, později lze intervaly prodlužovat, vždy se ale řídit počasím.
- Do 6 týdnů je vhodné nenavštěvovat místa s větším počtem lidí, zejména supermarkety apod. Návštěvy doma jsou možné pouze v případě, že návštěva netrpí žádným akutním onemocněním! V případě, že onemocní někdo z rodičů, je vždy vhodné používat při ošetřování miminka roušku.
- Kojení je přirozenou výživou pro miminka do 6 měsíce věku, intervaly jsou u každého miminka individuální, ideálně jí 8x denně. Plně kojené miminko nepotřebuje navíc žádný čaj ani vodu. Pokud je miminko živené umělou výživou, poraďte se o stravě, intervalech a množství s pediatrem.
- Za ideálních podmínek je dítě plně kojené do 6 měsíců, u takto plně kojených dětí lze začít s nemléčnýmí příkrmy od ukončeného 4.měsíce věku.
- Děti živené umělou výživou dostávají zpočátku formule 1 (počáteční) do 6.měsíce a od ukončeného 6. měsíce formule 2 (pokračovací). I u těchto dětí lze začít s nemléčnými příkrmy po ukončeném 4. měsící věku. Lepek lze do stravy zařadit v 6. měsící věku.
- Miminko močí minimálně 6x za 24 hodin, stolice bývá zpočátku při či po každém kojení, později se intervaly prodlužují. Stolice bývá žlutá, ale ani barva dozelena nebývá známkou onemocnění, pokud miminko dobře prospívá.
- Pokojová teplota je ideální 22-23 stupňů.
Pravidelné prohlídky:
- Do 48 hod po propuštění z porodnice – převzetí do péče
- 14 dnů po první návštěvě pediatra
- v 6 týdnech věku
- ve 3 měsících
- ve 4 měsících
- v 6 měsících
- v 8 měsících
- v 10 měsících
- v 1 roce
Další preventivní prohlídky:
- v 18 měsících
- ve 3, 5, 7 ,9, 11, 13, 15, 17 a 19 letech
Při každé prohlídce je třeba vyšetřit ranní moč, při 5 leté prohlídce je třeba na prohlídku přinést obrázek, který dítě nakreslilo a na kterém je nakreslena pokud možno postava a dům. Při každé prohlídce je nutné, aby rodiče lékaře informovali o chorobách, které se v rodině vyskytují.