Bolesti bříška
U kojenců je nejčastější příčinou bolestí bříška nadměrná plynatost, která způsobuje tzv. kojenecké koliky. Dítě je velmi plačtivé, napíná nožky, nelze ho uklidnit, při křiku rudne v obličeji. Největší obtíže bývají k večeru. Lze pomoci masáží bříška, cvičení s nožkami, teplým obkladem na bříško, chováním na tygříka či v klubíčku, aby dítě nemělo bříško napnuté. K úlevě lze podávat kapky typu Espumisan, Babycalm, dlouhodobě probiotika ( Biopron, Biogaia… )
K dalším příčinám bolestí bříška patří střevní infekce, doprovázené většinou zvracením, průjmem, zvýšenou teplotou.
Bolesti bříška se mohou u dětí vyskytovat jako vedlejší příznak při angině, zápalu plic, zánětu středního ucha, infekci močových cest. Pokud má dítě bolesti bříška a jdete na vyšetření k lékaři, vezměte s sebou, je-li možné , vzorek moči.
U dětí mohou být bolesti bříška i tzv. psychosomatického původu, jsou vyvolány často obavami, strachem ( obtíže ve škole, v rodině , s kamarády, šikana…).K potvrzení tohoto podezření, je ale nutné dítě vždy vyšetřit a vyloučit jinou příčinu obtíží.
Vážnou příčinou bolesti břicha je pak akutní zánět slepého střeva. Bolestivost je často v pravém podbřišku, ale u dětí může bolet břicho kdekoli. Dítě většinou zaujímá antalgickou polohu ( aby si ulevilo od bolesti ), leží či sedí s pokrčenýma nohama, břicho nemůže napnout, nemůže poskočit na pravé noze. Doprovodným jevem bývá teplota, zvracení, může být i průjem. Pokud máte podezření na zánět slepého střeva neotálejte s návštěvou lékaře. To samé platí pro případ, kdy při bolestech břicha neodchází stolice ani větry, dítě je schvácené, bledé. Lékaře navštivte vždy, když máte pochybnosti o původu bolestí břicha.